Kezdőlap Újdonságok Kereső Egyesület Levelezés Aktualitások Kutatás Adattárak Történetek Médiatár Partnereink RSS
Kezdőknek Kutatóhely Segédletek Családkönyv Linkek Családtörténet Kutatói kapcsolat
 
 BEVEZETŐ 

 KERESÉS 

 CSALÁDKÖNYV 
 TELEPÜLÉSI
CSALÁDKÖNYV
 

 GYAKORLATI TANÁCSOK 

 Adatok feldolgozása 

 Feltöltés honlapra 

 ADATTÁR BŐVÍTÉSE 
 
 
 

TELEPÜLÉSI CSALÁDKÖNYV FOGALMA ÉS KÉSZÍTÉSE

A megnyitható fejezetek rövid áttekintést nyújtanak egy speciális genealógiai adatbázisról, a településkönyv felépítéséről, hasznáról, az elkészítés buktatóiról, a vele szemben támasztható minimális elvárásokról, a szerkesztési és tartalmi alternatívákról, a lehetséges publikációs formákról, a kiadási nehézségekről.

Ma Magyarországon ez a publikációs forma még kevéssé divatos, pedig előnyei alapján nyilvánvaló, hogy a „genealógiai Kánaán” akkor érkezik el, ha minden hazai településnek elkészül a településkönyve.

2015-08-30

Ismertető letöltése egy pdf-ben

Definíció Nevek uniformizálása
A településkönyvek haszna A jó településkönyv
Történeti visszatekintés A kutatás tér- és időbeli kiterjesztése
Forrásai Könyv vagy adatbázis?
A megjelent településkönyvek kritikája Felhasználható programok és szoftverek
A feldolgozásból általában kimaradó adatok
 
Forrásai

Településkönyv készítésével tulajdonképpen családfa-, ill. helytörténet kutatáshoz készítünk másodlagos forrást. A hitelesség érdekében a településen élő összes felekezet eredeti anyakönyve az adatbázis alapja. A klasszikus hármas (keresztelési, házassági, halotti) mellett ide értjük a bérmálási, a jegyességi és az iskolai anyakönyveket, az áttértek és megtértek listáját, valamint a vegyes házassági indexeket is – ha vezettek ilyeneket az adott településen. Ezt természetesen kiegészítheti az anyakönyv másolatainak, vagy fotókópiáinak feldolgozása.
Ezen kívül tetszés szerint felhasználható minden olyan egyházi vagy világi – jellemzően helytörténeti – irat, amely a feldolgozott településsel kapcsolatba hozható személyekre utal.6
Fontos, hogy minden felhasznált forrást tüntessünk fel!

6 Pl. összeírások [urbariumok, adóösszeírás, status animarum, iskolai névsorok, háborús veszteséglisták, temetői névsorok, haláleseti felvételi ívek, stb.], képviselőtestületi jegyzőkönyvek, levéltárban őrzött végrendeletek, szentszéki bírósági iratok, káptalani és vizitációs jegyzőkönyvek, a Historia Domus, holttányilvánítási peranyagok, káderlapok, dispensatiók iratanyaga, más települések - elsősorban a szomszédos, vagy a migráció másik végpontját jelentő települések – anyakönyvi adatai, helyi korabeli sajtóhírek, helytörténeti kiadványok, céhjegyzékek, szaknévsorok, stb.

 

© MACSE - Magyar Családtörténet-kutató Egyesület  Postacím : 1025 Budapest Cseppkő utca 33     koordinator@macse.hu 
Gyorskereső  -  Oldaltérkép  -  Adatvédelmi szabályzat  -  Szerzői jogok   -  Impresszum